Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Analýza

Ruské manévry na Kavkaze

Je to stejné jako vloni. Tehdy cvičení ruské armády při hranicích s Gruzií skončilo jen několik dní před začátkem srpnové války obou zemí. Manévry pak ruským tankům umožnily rychle vjet na území separatistické Jižní Osetie a dále hlouběji do Gruzie. Včera ruská armáda na Kavkaze začala největší vojenské cvičení od skončení loňské války a mnoho Gruzínů se bojí, že tím začala promyšlená operace, která má stejně jako vloni v létě za cíl vyvolání bojů.

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

Ruských manévrů, které gruzínská vláda považuje za „provokaci“, se zúčastní přes osm tisíc vojáků, včetně jednotek působících ve formálně gruzínských oblastech Abcházie a Jižní Osetie. Cvičení potrvá do pondělka, skončí tedy jediný den před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Moskvě. „Provádíme operaci proto, abychom posílili obranné schopnosti Ruska v oblastech, kde vnímáme hrozbu,“ ospravedlnil akci ruský velvyslanec v NATO Dmitrij Rogozin. Ruské válečné hrátky jsou také odpovědí na cvičení vojsk NATO (údajně „protiteroristické“), které se navzdory protestům z Moskvy v Gruzii odehrálo v květnu.

Vztahy na rusko-gruzínské hranici jsou od skončení války neustále napjaté k prasknutí. V minulých měsících například nejprve gruzínská vláda nabídla politický azyl ruskému vojákovi, který údajně kvůli šikaně a špatným podmínkám zběhnul ze své služby v Jižní Osetii. Brzy poté Moskva médiím představila naopak gruzínského vojáka, který prý dezertoval na protest proti válečným plánům prezidenta Saakašviliho.

Není ani jasné, kudy přesně vede hraniční linie mezi Rusy a Osetinci ovládanou Jižní Osetií a zbytkem Gruzie. V praxi to znamená, že při cestě autem do jihoosetinské metropole Cchinvali nenarazíte na žádné vojenské zátarasy a to, že jste překročili zelenou linii zjistíte až podle kulek, které začnou létat na vaše auto. Obyvatelé gruzínských vesnic nedaleko hraniční linie si stěžují na mocenské vakuum, které umožňuje jihoosetinským milicím krást jejich dobytek, rabovat v jejich domech a občas i unést třeba opilce, který se zatoulal příliš blízko k neoznačené hranici. Napětí v oblasti ještě umocňuje skutečnost, ze kvůli ruskému odporu minulý pátek skončila činnost pozorovatelské mise OBSE v nárazníkovém pásmu. Ramzan Kadyrov, vládce Čečenska, si zas v minulých měsících několikrát stěžoval, že z příhraničních gruzínských údolí přicházejí do Čečenska ozbrojení povstalci.

Z tohoto výčtu je jasné jedno: může stačit výstřel opilého vojáka, vesničana, milicionáře (ať už Rusa, Osetince nebo Gruzínce) přes hranici a válka se může znovu rozhořet - navzdory ujišťování expertů, že situace je letos mnohem klidnější než byla vloni a že se i díky angažmá Západu a ekonomickým problémům Ruska konflikty udusí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].